reklama

Zdaňovanie darov mamičkám starajúcim sa o ZŤP deti

Už pár dní som sledoval na internete polemiku o tom, že by mali mamičky starajúce sa o zdravotne postihnuté dieťa zahrnúť do daňového priznania dary.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keďže nie je dostatok informácií, po konkrétnom podnete som sa opýtal priamo na Finančnej správe.

Po 4 a pol minútovom čakaní ma prepojili na metodičku, ktorá nám poskytla relevantné informácie.

V každom prípade môžem povedať, že mamičky potešíme a nemusia sa strachovať o dary, ktoré im niekto pri ich náročných každodenných starostiach so zdravotne postihnutými deťmi odovzdá.

AKTUALIZÁCIA 14:40

Nakoľko bol problém ešte detailnejšie opísaný, zisťoval som informácie aj na UPSVaR-e. Keďže telefonicky to nejde, nakoľko na stránke ministerstva nenájdete také číslo, kde by ste sa mohli aj opýtať na Váš problém, išiel som tam osobne (cestou som podal ešte dve interpelácie).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S riaditeľkou odboru som sa rozprával ešte s dvomi dámami, ktoré mi dali dostatočné informácie, ktoré sa budem snažiť zosumarizovať. V tomto prípade je potrebné rozlišovať PEŇAŽNÝ dar a NEPEŇAŽNÝ dar.

Ministerstvo tvrdí, že pri posudzovaní príspevku na kompenzáciu zdravotného postihnutia vychádza z príjmov, ktoré sú preukázateľné v daňovom priznaní. To znamená, že nepeňažný dar, ktorý nie je možné započítať ako príjem v daňovom priznaní, tak nemôže navyšovať príjem osoby poberajúcej daný príspevok od štátu. Peňažný príjem však môže spôsobiť nyvýšenie, nakoľko je známa jeho hodnota a mohol by prispieť k neželanému javu a to strate následného nevyplácania príspevku, nakoľko by došlo k zákonom prekročenej hranici priznania takejto kompenzácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keďže je v zákone ešte daná možnosť, že dary od nadácií, občianskych združení a pod. sa do príjmov nezapočítavajú, tak ako prvá možnosť je získať dar cez takýto treťosektorový subjekt. Jedná sa najmä o peňažné dary, ale aj nepeňažné. V prípade nepeňažných darov nie je ako preukázať príjem, nakoľko sa nedostane do daňového priznania.

Takže ak by chcel niekto ZŤP občanovi prispieť na kúpu povedzme invalidného vozíka, je lepšie finančné prostriedky vyskladať u inej osoby a vozík zakúpiť a tak darovať postihnutej osobe. Alebo tak môže urobiť nadácia, či občianske združenie.

Igor Hraško

Igor Hraško

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Folklorista, učiteľ a bývalý poslanec NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu