reklama

Bežíme 27 rokov v ústrety modrej budúcnosti po červenom socialistickom koberci ČASŤ 3.

Keď porovnáme kontinentálnu Európu s Veľkou Britániou, Kanadou , USA , Austráliou, tak by nám mali padnúť do očí rozdiely.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zatiaľ čo kontinentálna Európa prežívala Napoleonské vojny, prvú a druhú svetovú vojnu , trpela bezpočetnými stratami na životoch a nevyčísliteľnými materiálnymi stratami, kedy po vojnách bolo nutné nanovo budovať celé štáty. Veľká Británia, Kanada, a USA takéto ideologické, ekonomické a spoločenské otrasy nezažili. Na kontinentálnej Európe máme už viac krát spomínaný francúzsky model súdnictva. Vo V. Británii, Kanade, USA, Austrálii majú anglosaský model súdnictva.

Keď porovnáme Slovensko po ekonomickej stránke, tak Slovensko má niekoľko násobne nižší HDP na obyvateľa ako Kanada, USA, či V. Británia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď porovnáme Hongkong a Slovensko, obidve krajiny majú skvelú strategickú polohu pre rozvoj ekonomiky. Hongkong v Ázii , Slovensko v strede Európy. Lepšiu polohu už mať nemôžeme. Keď porovnáme HDP na obyvateľa, tak v Hongkong má HDP niekoľko násobne vyššie ako Slovensko. Hongkong má tiež anglosaský model súdnictva , Slovensko má francúzsky model súdnictva, zakalený desaťročiami socializmu.

Slovenské politické elity tieto do očí bijúce rozdiely neobjavili ani za 27 rokov vývoja demokracie, ako právneho štátu a budovania trhovej ekonomiky.

27 rokov počúvame zahraničných investorov na stretnutiach SARIO, že majú obavy z nízkej úrovne vymožiteľnosti práva. Ale nepočuli sme, že by investori mali obavy o nízku úroveň vymožiteľnosti práva v Kanade, Hongkongu , Austrálii, teda v krajinách, kde majú anglosaský súdny systém. Je možné urobiť z toho jediný záver: francúzsky model súdnictva na Slovensku spomaľuje hospodársky rast a za Slovensko tento svoj nedostatok platí tak, že si kupuje investorov a investície daňovými úľavami o ktorých sa domácim podnikateľom ani nesníva. Napriek týmto skutočnostiam politické elity za 27 rokov neobjavili Ameriku, Kolumbus to urobil pred 500 rokmi. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo je justičný systém? Je to systém na dovolanie sa spravodlivosti. Tvorí ho polícia, prokuratúra , súdy a väzenstvo. Rozdiely v ponímaní spravodlivosti vyjadrujú rozdiely v súdnom systéme. Podotýkam, že Slovensko je kresťanská krajina, v Ústave máme odkaz na Cyrilo-metodskú tradíciu a jeden z princípov kresťanstva je spravodlivosť. 

V Kanade, USA súdny zapisovateľ potrebuje kvalifikáciu, a to bakalárske vzdelanie, pretože tam považujú dôkazné konanie za dôležité. Na Slovensku stačí stredná škola na získanie zamestnania súdnej zapisovateľky.

Zapisovateľ v Kanade je zamestnancom inej štátnej inštitúcie, nie súdu a zapisovatelia sú vysielaní podľa požiadavky na rôzne prípady k rôznym sudcom. V Kanade považujú za dôležité, aby nikto, teda ani sudca nemohol ovplyvňovať dôkazné konanie pred súdom, teda výpovede svedkov. Na Slovensku je zapisovateľka asistentkou sudcu, je s ním v dennom osobnom kontakte a môže to pre ňu znamenať existenčnú závislosť. A všetci vieme, že tu ľudia kupujú byty na hypotéky s 20 rokmi splácania a že je nezamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zapisovateľ v Kanade vykonáva neprerušovaný stenografický záznam, teda autenticky ihneď zaznamenáva všetko, čo kto povedal počas pojednávania. Mimo stenografického záznamu beží neprerušovaný zvukový záznam a stenografický aj zvukový záznam musia byť po skončení pojednávania totožné. Súd u nás Môže DOVOLIŤ aj priamy záznam, robí sa to vtedy, keď vypovedá znalec a používa odborné pojmy, čiže nie to bežná prax na pojednávaniach.

Na Slovensku svedok vypovedá, zapisovateľka nezapisuje jeho autentickú výpoveď, ale po svedeckej výpovedi začne sudca diktovať zapisovateľke text - teda obsah výpovede svedka. Jednak to už nie celá a autentická výpoveď a jednak pojednávanie trvá dvakrát tak dlho. A máme odpoveď na časť záhady, prečo súdne pojednávania u nás tak dlho trvajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

v Kanade svedkov predvoláva žaloba a obhajoba, na Slovensku predvoláva svedkov súd. Teda súd rozhodne, kedy ktorého svedka vypočuje. Potom ak sa stane, že svedok povie, že si nepamätá lebo prešlo veľa času, nedá sa dokázať, či naozaj zabudol. Ak ale svedkov predvoláva žaloba a obhajoba, tak prichádzajú svedkovia a pojednávanie beží až do svojho skončenia. Je teda rýchle, a sudca ho nepreruší z dôvodu, že už na vás a vaše problémy nemám čas. PLATÍ ZÁSADA, ŽE SPRAVODLIVOSŤ KTORÁ PRICHÁDZA NESKORO, UŽ NIE JE SPRAVOLIVOSŤOU. Na Slovensku sú súdy zavalené množstvom prípadov a preto spory trvajú dlhé roky. Ak však jedno pojednávanie trvá napr. 3 hodiny a na rozhodnutie súdu je potrebných napr. 10 pojednávaní, tak súd celkom potrebuje 30 hodín. Tých 30 hodín môže súd odpracovať napr. za 5 dní alebo za 5 rokov. Stále je to odpracovaných 30 hodín na rozhodnutí súdneho sporu. 

Účasť verejnosti, keď súdny spor trvá 5 dní, tak sa o spor zaujímajú aj média, na pojednávania chodia občania, teda je kontrola a záujem verejnosti. Ale nikto nebude chodiť, ani média sa nebudú zaujímať o jednu kauzu 5 rokov. Toto nie je náhoda.

Ak by vám maliar prišiel maľovať byt tak že príde na tri hodiny vymaľuje dve - tri steny a odíde s tým, že má veľa inej práce a vráti sa za tri alebo štyri mesiace, tak by ste si zavolali iného maliara čo to urobí hneď. Kto si kúpi knihu, ak ju budú predávať po 20 stranách 5 rokov? To nie je náhoda, že to tak funguje!

O vine a nevine u nás rozhoduje samosudca. V Kanade porota, zložená z občanov. Táto porota podlieha výberu a námietkam zaujatosti. Ak niekto v podobnej veci prejavil zaujatosť, nemôže byť v porote. V Kanade veria, že spravodlivosť je dôležitá. 

Advokát ex offo z úradnej moci, máme ho aj my na Slovensku. Lenže na Slovensku vám advokáta určí súd, ale v Kanade vám súd prizná inštitút advokáta ex offgo, lenže konkrétneho advokáta si môžete vybrať sám zo zoznamu advokátov. A potom renomovaný advokát, aj keď v tomto prípade menej zaplatený / ex offfo platí štát/ vystavuje svoje meno, svoj kredit a profesionálne dobré meno a zase to nie to isté. 

Pojednávania Najvyššieho súdu Kanady sú vysielané v priamom prenose, aby ľudia mohli vidieť ako je vykonávaná spravodlivosť v ich krajine, aby svojej krajine mohli dôverovať. Čo bránilo 27 rokov tomu, aby aj na Slovensku boli pojednávania Najvyššieho súdu aspoň on-line na nete? U nás je dôvera v súdnictvo na mizernej úrovni!

Teplá voda, koleso aj funkčný dôveryhodný súdny systém boli už dávno vymyslené. Už ich netreba vymýšľať, už ich stačí len používať, ak tu má mať miesto demokracia.

Igor Hraško

Igor Hraško

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Folklorista, učiteľ a bývalý poslanec NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu