reklama

Ficov sociálny štát a bezplatné zdravotníctvo

Štát by sa mal vedieť v prvom rade postarať o tých, ktorí naň odmakali viac ako 20, 30 rokov v práci. Áno, píšem o našich súčasných dôchodcoch. A že sa štát o nich stará?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

No, tie smiešne prírastky ku dôchodkom už ani nebudem komentovať a ani vianočné príspevky. Dôchodcovia však v mnohých prípadoch poberajú také malé dôchodky, že pokiaľ príde nejaká nepredvídateľná situácia, silno premýšľajú, ako ju prekonať.

Aby som nechodil dlho okolo horúcej kaše, poďme rovno k veci. O zdravotníctve sa toho v poslednom čase narozprávalo a stále aj rozpráva dosť. Teraz najčastejšie o oddlžení nemocníc, kde šafária smerácki nominanti. Ale to nie je ten problém. Problém sú prednostne ošetrení pacienti a ich platby za takúto službu. V čom vlastne spočíva? Môj známy chodí na rehabilitácie s chrbticou. Áno, mohol by si zaplatiť viac ako 6,5€ za prednostné ošetrenie, ale načo? Lekárka má v čakárni informáciu, že 20% pacientov môže ísť na prednostné ošetrenie s platbou. Prídete teda do čakárne pekne ráno, povedzme o siedmej a čakáte. Jeden prednostný, druhý prednostný, tretí, štvrtý, potom to už prestanete počítať, len registrujete, že tých prednostných je akosi priveľa. Ku lekárke sa dostanete až v popoludňajších hodinách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz otázky: Kto sleduje, kedy už bolo vyčerpaných 20% pacientov na prednostné ošetrenie? Prečo nie je stanovený presný časový interval na ošetrenie prednostných pacientov, povedzme od 7:00 do 10:30, aby sa aj pacienti, povedzme tí naši chudobní dôchodcovia, ktorí jednoducho nemajú financie na to, aby zobrali zo svojho dôchodku 6,5€ a zaplatili prednostné ošetrenie? Kedy je teda dosť tých 20%? Prečo nie je vyhradený čas povedzme po ordinačných hodinách na prednostných pacientov? Možno to nefunguje takto u všetkých lekárov, ale povedzme, že u niektorých áno. Teda za rovnaký čas zaplatený pacientom za prednostné ošetrenie a ten istý čas zaplatený zdravotnou poisťovňou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keďže nie je žiadny kontrolný mechanizmus na tých 20% prednostných, opäť ťahá za kratší koniec pacient. A najviac ten najchudobnejší. Ako sa teda náš sociálny štát stará o tých najchudobnejších? Prečo sa lekárom umožňuje takto oberať svojich pacientov? Prečo sú ku tomu vôbec donútení? A teraz si predstavte, že by ste sa išli sťažovať na lekára, ktorý Vás má liečiť, tak to robiť nebudete, lebo inú možnosť nemáte. A pekne začarovaný kruh. Ako som písal vyššie, návrh, ako toto riešiť je v stanovení času, kedy môžu byť ošetrovaní prednostní pacienti, prípadne im stanoviť čas po ordinačných hodinách, aby som neobmedzoval ostatných – neplatiacich pacientov. Ale niekto schválil zákon, ktorý toto celé umožňuje. A niekto ho musel pripraviť. Nie náhodou tí, ktorí práve zneužívajú možnosť platieb za prednostné ošetrenia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj na tomto konkrétnom prípade vidno, kto si robí zákony pre koho. Lekári si robia zákony pre seba, policajti pre seba (chcete sa sťažovať na policajta? vyšetrovať a preverovať ho budú policajti, teda samých seba), vojaci pre seba (niekto maká aj 12.-tky a lozí po strechách a vojaci, ktorí možno ani nikdy nebojovali idú po 15.-20.-tich rokoch do dôchodku), sudcovia pre seba, advokáti pre seba (chcete sa sťažovať na advokáta? Preverovať ho budú jeho kolegovia z advokátskej komory, teda opäť samých seba). Keď sa jedná o občana, občan musí platiť – políciu, súdy, advokátov, zdravotníctvo, ale ak chce občan kontrolovať tých, ktorých platí, už prítomnosť občana nie je žiadúca. Z toho nám vyplýva, že polícia je tu urobená pre policajtov, súdy pre sudcov, advokácia pre advokátov, zdravotníctvo pre lekárov, a čo je vytvorené pre občana? Keby zákony robili obyčajní občania, určite by ich urobili vo svoj prospech a nie v prospech jednotlivých skupín.

Igor Hraško

Igor Hraško

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Folklorista, učiteľ a bývalý poslanec NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu