Skutočná cena Ficovho plynu

Autor: Igor Hraško | 15.10.2013 o 11:00 | (upravené 15.10.2013 o 11:17) Karma článku: 14,81 | Prečítané:  1256x

V utorok začína októbrová schôdza parlamentu. Ako poslanec a teda priamy účastník diania predošlej schôdze sám neviem čo očakávať od najbližších 2 až 3 týždňov. Pretože aj keď v médiách témy, ktoré otriasali Národnou radou minulý mesiac už odzneli, ja ich mám stále v čerstvej pamäti. Alkohol, bitky, arogancia vládnej strany, urážky a to všetko na úkor občana a za úplnej ľahostajnosti voči nemu. Všetky tieto udalosti sú veľkým problémom sami o sebe, ale tým najväčším je ich spoločný menovateľ. Hovorím o kauze SPP.

Čo všetko sme vlastne položili na piedestál tejto kauzy? Degradovanie parlamentu ako inštitúcie je bohužiaľ len jednou súčasťou ceny, ktorú sme za SPP museli zaplatiť. Klamstvo z úst premiéra si tiež vyberie daň na spoločnosti, aj keď sme si naň už možno zvykli. Skutočné bremeno ceny Ficovho plynu ale leží aj inde a ponesie ho krajina ako celok, ale aj konkrétne skupiny jednotlivcov, často tie, ktoré si to zaslúžia zo všetkých najmenej. Ide totiž o to, že peniaze, ktoré idú do SPP, nepadajú z neba. Zákonite budú chýbať inde. Uvediem príklad, s ktorým som vystúpil aj počas rozpravy v parlamente:

Predstavme si, že máme dom dôchodcov a tam funguje riaditeľ, ktorý teraz sľúbi svojim chovancom, že im zabezpečí najlacnejšiu stravu. Nižšie poplatky za stravu ale vyrovná zvýšením poplatkov za bývanie, o ktorých už ale nehovorí. Je zahmlievaním, ak vám niekto povie, že udrží nízku cenu vašej stravy, čím ušetríte pár centov, ale zároveň si vypýta niekoľko eur navyše za to, že tam vôbec môžu byť. A toto je presne filozofia súčasnej situácie SPP.

Učitelia, pýtate sa prečo nemôžete mať vyššie platy? Lebo Fico garantuje nízku cenu plynu. Milé sestričky, chápete už prečo nie sú zdroje na Vaše vyššie platy? Lebo Fico garantuje nízku cenu plynu. Prečo obce nemajú na opravy ciest, chodníkov, či budovanie kanalizácií? Lebo Fico drží nízku cenu plynu. Prečo nemáme na podporu malých a stredných podnikateľov? Pretože Fico drží nízku cenu plynu. Prečo nemajú dôchodcovia na zvýšenie dôchodkov? Lebo Fico drží nízku cenu plynu. Prečo nemôžeme obnovovať kultúrne pamiatky na Slovensku, ktoré nám chátrajú a rozpadajú sa pred našimi očami? Lebo Fico drží nízku cenu plynu...

Nebudem už ďalej pokračovať, lebo verím, že sme sa pochopili. Za SPP sme zaplatili hmotnú cenu, ktorá je len ťažko vyčísliteľná. Úplne nevyčísliteľná je škoda nehmotná, o ktorej sa už dnes často nehovorí. Každá takáto kauza ukrojí ďalší kúsok z dôvery občanov tejto krajiny voči jej inštitúciám. Ukrojí aj z ich nádeje, že sa raz prístup politikov ku kradnutiu zmení. Ukrojí z motivácie a ochoty ľudí spraviť niečo preto aby sa nám tu spoločne žilo lepšie. Kradnutie a korupcia dnes našu spoločnosť krivia podobne ako to kedysi robil socializmus. Odsúdeniahodné veci sa stali takmer normou.

Ja som ale presvedčený, že tento stav nebude trvať večne. Mám totiž dôveru v ľudí. Tak ako éra socializmu mala vďaka svojej nezdravej povahe od určitého času svoje dní zrátané, tak aj táto éra korupcie bude postupne narážať na odpor obyčajných ľudí. Vnímam, že napätie v spoločnosti rastie a je len otázkou času kedy si povieme, že stačilo. Pohár trpezlivosti pretečie a ľudia , ktorým súčasný stav nie je ľahostajný, nastavia nové lepšie pravidlá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?