Štát ryžuje na dobrovoľníkoch

Autor: Igor Hraško | 1.12.2013 o 19:35 | (upravené 3.12.2013 o 9:49) Karma článku: 10,35 | Prečítané:  867x

Dlhodobo kritizujem grantový systém ministerstva kultúry SR. Aj keď si niekto myslí, že je nastavený dobre a žiadatelia dostávajú to, o čo požiadajú, nie je to tak. Tejto téme som sa už venoval, konkrétne tu. V minulosti som sa na problém pozeral z pohľadu podpory prejavov tradičnej ľudovej kultúry a výsledkov podpory žiadateľov. Tí nedostávajú ani zďaleka sumy, o ktoré si požiadajú. V podstate dostávajú – až na isté výnimky - len odrobinky. Tentokrát ma však k napísaniu blogu viedlo niečo iné.

Ak si pozorne prečítate úvod k dotačnému systému, dozviete sa o konkrétnych podmienkach, ktoré musíte splniť v deň podania žiadosti, ak sa uchádzate  o finančnú podporu v rámci jednotlivých podprogramov. Tu sú napríklad podmienky pre program 7 – Nehmotné kultúrne dedičstvo.

V bode 10 je medzi inými aj povinnosť priložiť potvrdenie konkurzného súdu o tom, že voči subjektu nie je vedené konkurzné konanie. ALE! Ak chcete potrebný výpis, musíte oň požiadať. V rámci platného zákona 71/1992Zb. o súdnych poplatkoch a o poplatkoch za výpis z registra trestov nájdete v prílohe Sadzobník súdnych poplatkov. V položke 24a sa dočítate:  – Za vyhotovenie úradného osvedčenia o skutočnostiach známych zo súdnych spisov a spisov bývalých štátnych notárstiev za každú aj začatú stranu 2,50 €.

Teraz sa pozrime na minuloročné žiadosti (teda rok 2012) grantového systému MKSR:

Podaných žiadostí je celkovo 8116. Ak odrátame kultúrne poukazy v programe 8, ktoré medzi projekty narátame, dostaneme sa k číslu 5571, z toho schválených bolo 2669. Z predchádzajúceho vyplýva, že len na súdnom poplatku žiadatelia zaplatia štátu, ktorý má podporovať ich činnosť, sumu 13.927,50 €. Zároveň to znamená, že 2902 subjektov podporilo štát sumou 7255 € bez toho, aby od neho dostali akúkoľvek podporu. Takú istú sumu od Vás požaduje aj ministerstvo vnútra za výpis z registra občianskych združení, takže podpora štátu sa zvýši na 14510,-€. Vo väčšine prípadov ide o občianske združenia, ktoré to u nás nemajú ľahké a ktoré poväčšine napĺňajú svoje stanovy dobrovoľníckou prácou, teda bez nároku na odmenu a vo svojom voľnom čase.

Ja si myslím, že táto zbytočná byrokracia kultúre na Slovensku nijak neprispieva. A už vôbec nie v časoch e-governmentu  a ďalších trendov, ktoré majú aktívnym, pracovitým ľuďom život zjednodušovať a nie naopak. Tí čo v tejto oblasti pracujú mi určite dajú za pravdu. Na prebiehajúcej parlamentnej schôdzi preto v záujme minimalizovania byrokracie v tejto oblasti navrhnem ministrovi kultúry vyňať zo zákona 71/1992Zb. položku 24a pre potreby grantového systému od spoplatnenia. V prípade, že neakceptuje moju požiadavku, pripravím novelu tohto zákona na ďalšiu schôdzu NR SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?