Štát ryžuje na dobrovoľníkoch

Autor: Igor Hraško | 1.12.2013 o 19:35 | (upravené 3.12.2013 o 9:49) Karma článku: 10,35 | Prečítané:  879x

Dlhodobo kritizujem grantový systém ministerstva kultúry SR. Aj keď si niekto myslí, že je nastavený dobre a žiadatelia dostávajú to, o čo požiadajú, nie je to tak. Tejto téme som sa už venoval, konkrétne tu. V minulosti som sa na problém pozeral z pohľadu podpory prejavov tradičnej ľudovej kultúry a výsledkov podpory žiadateľov. Tí nedostávajú ani zďaleka sumy, o ktoré si požiadajú. V podstate dostávajú – až na isté výnimky - len odrobinky. Tentokrát ma však k napísaniu blogu viedlo niečo iné.

Ak si pozorne prečítate úvod k dotačnému systému, dozviete sa o konkrétnych podmienkach, ktoré musíte splniť v deň podania žiadosti, ak sa uchádzate  o finančnú podporu v rámci jednotlivých podprogramov. Tu sú napríklad podmienky pre program 7 – Nehmotné kultúrne dedičstvo.

V bode 10 je medzi inými aj povinnosť priložiť potvrdenie konkurzného súdu o tom, že voči subjektu nie je vedené konkurzné konanie. ALE! Ak chcete potrebný výpis, musíte oň požiadať. V rámci platného zákona 71/1992Zb. o súdnych poplatkoch a o poplatkoch za výpis z registra trestov nájdete v prílohe Sadzobník súdnych poplatkov. V položke 24a sa dočítate:  – Za vyhotovenie úradného osvedčenia o skutočnostiach známych zo súdnych spisov a spisov bývalých štátnych notárstiev za každú aj začatú stranu 2,50 €.

Teraz sa pozrime na minuloročné žiadosti (teda rok 2012) grantového systému MKSR:

Podaných žiadostí je celkovo 8116. Ak odrátame kultúrne poukazy v programe 8, ktoré medzi projekty narátame, dostaneme sa k číslu 5571, z toho schválených bolo 2669. Z predchádzajúceho vyplýva, že len na súdnom poplatku žiadatelia zaplatia štátu, ktorý má podporovať ich činnosť, sumu 13.927,50 €. Zároveň to znamená, že 2902 subjektov podporilo štát sumou 7255 € bez toho, aby od neho dostali akúkoľvek podporu. Takú istú sumu od Vás požaduje aj ministerstvo vnútra za výpis z registra občianskych združení, takže podpora štátu sa zvýši na 14510,-€. Vo väčšine prípadov ide o občianske združenia, ktoré to u nás nemajú ľahké a ktoré poväčšine napĺňajú svoje stanovy dobrovoľníckou prácou, teda bez nároku na odmenu a vo svojom voľnom čase.

Ja si myslím, že táto zbytočná byrokracia kultúre na Slovensku nijak neprispieva. A už vôbec nie v časoch e-governmentu  a ďalších trendov, ktoré majú aktívnym, pracovitým ľuďom život zjednodušovať a nie naopak. Tí čo v tejto oblasti pracujú mi určite dajú za pravdu. Na prebiehajúcej parlamentnej schôdzi preto v záujme minimalizovania byrokracie v tejto oblasti navrhnem ministrovi kultúry vyňať zo zákona 71/1992Zb. položku 24a pre potreby grantového systému od spoplatnenia. V prípade, že neakceptuje moju požiadavku, pripravím novelu tohto zákona na ďalšiu schôdzu NR SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?