Záhradkári a nevysporiadané pozemky

Autor: Igor Hraško | 7.3.2014 o 10:41 | Karma článku: 9,35 | Prečítané:  1863x

  Niektoré problémy asi potrebujú dlhší čas na riešenie. Niektoré sa však neriešili 23 rokov. Jedným z týchto problémov sú nevysporiadané pozemky po záhradkárskymi osadami či kolóniami. Pôvodní majitelia sa prihlásili a nemôžu svoju pôdu užívať a záhradkári, ktorí ju obrábali 30, 40 a niekde aj 50 rokov sa jej vzdať nechcú. Tento bezprávny stav akosi nik doteraz neriešil. Problém je v tom, že majitelia pozemkov dávajú možnosť záhradkárom odkúpiť si pozemky, ktoré obrábajú, ale za súčasnú trhovú cenu. Na začiatku to však bola najmenej bonitná pôda a dnes je to úrodná pôda s dobrou bonitou, ale zásluhou záhradkárov, nie majiteľov pozemkov. Nikomu sa nejak nechcelo tento stav riešiť systémovo a preto tento stav trvá a ešte je pravdepodobne polovica záhradkárskych kolónií s nevysporiadanými pozemkami.  

 

Situácia sa však dá riešiť a ja som na tomto riešení pracoval viac ako pol roka. Najskôr som absolvoval niekoľko stretnutí s odborníkmi na pozemkové právo, potom stretnutia v Slovenskom zväze záhradkárov a napokon aj stretnutie s predsedom ZMOS-u. Na poslednom stretnutí, konanom v utorok 4. marca 2014 na Mestskom úrade v Nitre sme sa stretli spoločne - predseda ZMOS - Jozef Dvonč, tajomník Slovenského zväzu záhradkárov Juraj Korček a ja. Predsedovi ZMOS-u som predstavil riešenie, ktoré už odobril aj tajomník SZZ. V čom spočíva riešenie a prečo ZMOS?

 

1. obce zmapujú rozsah pôdy pod záhradkárskymi osadami, ktorá nie je ešte vysporiadaná a tento sumár postúpia Slovenskému pozemkovému fondu (zástupca štátu)...

2. na základe tohto dopytu navrhne Slovenský pozemkový fond obci kompenzáciu v podobe pozemkov neindentifikovatelných vlastníkov, alebo vo vlastníctve štátu v rozlohe, akú majú zmapované záhradkárske kolónie v ich katastroch

3. prípadné nároky vlastníkov pôdy pod záhradkárskymi kolóniami uspokojí obec zámenou pozemku s tými, ktoré pre tieto účely vyčlení SPF

4. obec sa tak stane dočasným "vlastníkom/správcom/prokuristom" pozemkov pod záhradkárskymi kolóniami a následne tieto vysporiada so záhradkármi, ktorým ju ponúkne na predaj a následne aj odpredá za zákonom určenú cenu.

 

Dôležité bolo dohodnúť sa na určení ceny, ktorá sa stanoví v zákone tak, aby vyhovovala záhradkárom a nezruinovala ich za to, že niekoľko desaťročí obrábali minimálne bonitné pôdy a mestám a obciam, ktoré budú mať náklady na administráciu okolo vysporiadania. Obe strany sa zhodli na tom, že toto je schodné riešenie, pričom ZMOS je ochotný prispieť ku spoločnej veci poskytnutím právnikov, ktorí sa budú spolupodieľať na vytvorení novej legislatívy pre vysporiadanie pozemkov a konzultáciami pomôže aj SZZ.

Keďže viem, že som v opozícii a nám zákony neprechádzajú, v záujme riešenia tohto problému sme sa dohodli, že priberiem k príprave zákona niektorého poslanca vládnej strany, ktorý bude spolunavrhovateľom. Aj keby som ja nebol uvedený v návrhu, nevadilo by mi to, nakoľko potrebujeme riešiť problém a musím sa vzdať nejakých tých politických bodov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?