Strana TIP znevažuje naše kultúrne dedičstvo!

Autor: Igor Hraško | 23.4.2014 o 19:10 | (upravené 28.4.2014 o 16:07) Karma článku: 12,66 | Prečítané:  3318x

Sedel som v zubnej ambulancii a zrak mi padol na letáky porozhadzované na stoličkách v čakárni. Jeden z nich bol aj politický leták strany TIP k eurovoľbám. Keďže sa držím hesla, že je dobré poznať svojho „nepriateľa" J, ak chcete s  ním niekedy súťažiť, nezahodil som ho, ale preštudoval. Prečo už teraz hovorím o nepriateľovi? Údajne je to nový projekt strany SMER-SD, nakoľko už strácajú svoju silu, tak potrebujú poistku, prípadne chcú oslabiť pravú stranu politického spektra. Preto píšem „údajnú", aby ma nemohol nik žalovať za ohováranie.

Poďme k samotnému letáku, kde ma zarazilo niekoľko vecí. V úvode sa píše, že hľadajú ľudí, ktorí im pomôžu dosiahnuť zlepšenie podmienok pre „tolerantnejší" život nás všetkých. Na zadnej strane sú zhrnuté „Hlavné témy strany TIP" - kde v troch zo štyroch odsekov sa píše o tolerancii. Zaujímalo by ma tolerancia k čomu? Tolerancia k rozkrádaniu, klientelizmu, politickým nomináciám a iným neduhom?

Na druhej strane majú program. Keďže je to leták o kandidatúre do Parlamentu EU, očakával by som  niečo v duchu presadzovania našich práv a základného no rovnocenného fungovania štátov v rámci EU. Skrátka niečo, čo dokáže zlepšiť postavenie Slovenska na úrovni EU.  Ale o tomto tam nič také nebolo. Skôr by som povedal, že išlo o propagáciu strany do vnútra Slovenska a voľby do europarlamentu sú len taká zásterka. V programe sú samé frázy, čo by chceli, ale nie ako to chcú dosiahnuť. Okrem toho opäť sľubujú ISTOTY v sociálnej oblasti, ale to sa asi niekto preklepol, lebo má už zaužívané tieto frázy z minulosti.

Čo ma však v tomto letáku zarazilo najviac, je program v oblasti kultúry. Citujem: "Súčasný systém financovania kultúry je netransparentný a nefunkčný. Kultúra je v ponímaní štátu často len preskakovanie vatier, folklórne slávnosti či inak neuplatniteľné umenie „vybraných" umelcov. Mladých ľudí však kultúra formuje a sami sa chcú kultúrne vyžiť, chcú sa realizovať. Chceme preto zmeniť existujúce formy jej financovania tak, že sa zavedie funkčný a koordinovaný systém, viaczdrojového financovania, pričom poskytneme väčší priestor novým umeleckým formám a mladým umelcom".

Dlhodobo patrím ku kritikom financovania kultúry, najmä prejavov tej tradičnej. Ak by si dali páni a dámy zo strany TIP aspoň tú námahu, aby si prešli grantový systém ministerstva kultúry a tam pozreli  reálne čísla, zistili by, že najviac financií zožerie audiovizuálny fond, ktorý s folklórnymi slávnosťami nemá absolútne nič spoločného, nieto ešte s preskakovaním vatier. Ďalej by zistili, že kultúra národnostných menšín prešla priamo pod úrad vlády, nakoľko sa sumy tiež vymykali priemeru. A v rámci samotného grantového systému je program „Nehmotné kultúrne dedičstvo" z výškou financií vždy na predposlednom mieste. Za ním je už len kultúra znevýhodnených skupín. Ak by si však pozreli poriadne program „Umenie", zistili by, že je tam priamo podprogram podpory mladých umelcov do 35 rokov. Preto nechápem, čo ešte viac by chceli v strane TIP pre mladých umelcov? Ktorým novým umeleckým formám by chceli dať priestor?

Čo ma však naozaj dožralo najviac je dehonestácia prejavov tradičnej ľudovej kultúry a folklóru. Keby to páni a dámy zo strany TIP organizovali za tie peniaze, za ktoré to organizujú nadšenci v tejto oblasti, zrejme by hovorili inak. A nerozumiem ako myslia to „inak neuplatniteľné umenie", keďže všade vo svete máme uznanie za naše tradície, pretože tak pestré a temperamentné prejavy tradičnej ľudovej kultúry, teda spevu, hudby, tanca či ľudového odevu nemajú nikde na svete na tak malom území ako Slovensko je.

A keďže som v programe nenašiel nič ani o kresťanských tradíciách a nakydané na tie folklórne, tak by ma veľmi zaujímalo, čo „mladí politici strany TIP" robili cez Veľkonočné obdobie. Možno sa pripravovali na to, že raz budú „veľké zvieratá v Európskom parlamente", ako mali uvedené na zadnej strane letáka. Takže im nejde o Slovensko, ale o to, byť veľké zviera pohŕdajúce kultúrnymi tradíciami nášho národa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?