Podpora rodiny podľa Fica, alebo istoty podporujú čiernotu

Autor: Igor Hraško | 27.3.2015 o 8:54 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  986x

Fico sa chce druhým sociálnym balíčkom tak trochu zavďačiť slovenským rodinám. Všetko sú to však nesystémové a skôr populistické kroky.

Kam teda Fico smeruje?

1. Chce zlepšiť zamestnávanie mamičiek starajúcich sa o deti do 6 (prípadne i do 10) rokov priamou dotáciou zamestnávateľovi na obmedzenú dobu, ale so zmluvou na dobu neurčitú. Čo sa môže stať? Po uplynutí času štátnej podpory, teda avizovaných 10 mesiacov, môže zamestnávateľ zrušiť pracovné miesto a mamička je opäť na úrade práce.

2. Chce prispieť na vznik detských kútikov vo firmách. Ale nevie povedať na základe akého zákona či hygienických noriem. Oplatí sa pre podnik, kde pracuje povedzme 5 takýchto mamičiek vôbec zavádzať takýto kútik? A akú efektivitu bude mať zamestnanie kvalifikovanej sily pre povedzme 6-7 detí týchto mamičiek? Nie sú to vyhodené peniaze, za ktoré mohla ktorákoľvek škôlka mať plnohodnotnú pracovnú silu a možnosť prijať ďalšie deti do škôlky?

3. Chce pomôcť s financovaním letných táborov, lebo pre rodičov je to niekedy drahé. Prečo neurobí také systémové opatrenie, aby rodiny zarábali viac a nemuseli sa báť, že by nemali z čoho letný tábor zaplatiť. Dokedy bude toto opatrenie platiť? Kým sa z balíka neminú peniaze? Potom čo?

4. Chce rozdávať poukážky na domáce dovolenky, a tým zlepšiť domáci cestovný ruch. Podľa posledne zverejnenej správy Európskej komisie pre cestovný ruch (ETC), monitorujúcej turizmus v Európe, sa Slovensko ocitlo na chvoste poradia s nárastom zisku z cestovného ruchu. Dokonca sa prepadlo do mínusových hodnôt. Možno týmto opatrením chce sociálna vláda zlepšiť hrozivú štatistiku a nie pomôcť rodinám s deťmi. Ostatne, keby rodičia mohli pracovať za slušnú mzdu a nemuseli mať po dve, po tri zamestnania, aby uživili rodinu a utiahli náklady, určite by si našli na dovolenku aj čas, aj peniaze.

A teraz sa pozrime do reality všedných dní, ako by takéto opatrenia pomohli mladej rodine v nasledujúcom (čerstvom) príklade.

Mamička dvoch detí a po 6 - tich rokoch, čo bola na materskej, dostala v práci výpoveď (za 6 rokov zvládali jej robotu jej kolegyne a v rámci zefektívnenia firmy dostala výpoveď a kolegyne zvýšenie platu). Administrácia výpovede v zamestnaní trvala dva pracovné dni. Následne sa išla prihlásiť na úrad práce. Po vydokladovaní všetkých potrebných papierov sa zastavila v Sociálnej poisťovni, kde jej mali priznať dávku v nezamestnanosti. Keďže mladá rodina z rodičovského príspevku a z platu otca nestíhali platiť bežný štandard domácnosti, mamička počas materskej posledného pol roka pracovala na dohodu, lebo inú možnosť ako pracovať popri materskej rodina nemala. Tu na dohodu dostávala 80,- € mesačne.

Problém nastal pri výpočte dávky v nezamestnanosti. Zo zamestnania by mohla poberať dávku v nezamestnanosti  570,-€. Ale nakoľko pol roka pracovala na dohodu za 80,-€ mesačne, tak jej vypočítali dávku v nezamestnanosti na 100,-€. Takže tým, že si rodina musela vykryť chýbajúci príjem prácou popri materskej, tak si tou dohodou vlastne uškodila. Človek sa snaží, aby vykryl deficit financií počas materskej , tak sa zamestná oficiálne a čestne a teraz na to doplatí? Ako môžu žene s dvomi deťmi priznať taký nízky príspevok? Nepodporuje takýmto prístupom táto sociálna vláda zamestnávanie „na čierno“? Keby mamička nemala oficiálny príjem popri materskej, dnes by mala o 470,-€ vyššiu podporu.

 

Ako pomôže sociálny balíček takejto mamičke na jej rodine? Už teraz dostávajú zamestnávatelia podporu pri návrate mamičiek z dlhodobej materskej. Prečo teda zamestnávateľ dal takejto matke výpoveď? Asi sa mu to oplatilo viac, ako ju vo firme držať aj zo „sociálnym opatrením“.

1. Kto pre takúto matku vytvorí podobné pracovné miesto na dobu dlhšiu ako 10 mesiacov?

2. Ktorá firma vytvorí detský kútik pre mamičku , keď firma zamestnáva povedzme len 15 zamestnancov, z toho je len jedna mamička s deťmi?

3. Na čo bude takejto rodine zaplatenie letného detského tábora, keď nebude vedieť vyfinancovať bežný chod svojej domácnosti?

4. Načo bude takejto rodine dovolenka, čo iba na Slovensku, keď dnes jej chýbajú peniaze na vykrytie bežných výdavkov?

 

Ako dôvetok pre porovnanie iný príklad malého podvodu na štáte. Chlapík bez rodiny robil viac ako pol roka v zahraničí (EÚ). Vrátil sa domov a nechal sa (možno u známeho) zamestnať na jeden mesiac. Potom išiel na úrad práce. Sociálka mu vypočítala dávku v nezamestnanosti na niečo viac ako 1000,-€.

Mamička s dvomi deťmi po materskej a výpoveďou = 100,-€ podpora v nezamestnanosti.

Muž bez rodiny, zrejme so slušnou úsporou zo zahraničia = 1000,-€ podpora v nezamestnanosti.

 

Tak toto je tá podpora mladých rodín podľa Fica a Richtera! Kedy už začne táto „sociálna“ vláda konečne robiť niečo pre všetkých občanov a s trvalým účinkom?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?