Za málo muziky veľa peňazí pre SOZA

Autor: Igor Hraško | 18.4.2015 o 18:23 | Karma článku: 10,86 | Prečítané:  1972x

Zrejme týmto pozmeneným príslovím sa riadi najnovšie SOZA pri výbere poplatkov. A prečo za málo muziky? No, ak človek niečo urobí, zaslúži si za svoju prácu peniaze, ale ak niekto chce zarobiť a pritom sa narobiť čo najmenej, ako to nazveme?

Nik SOZA nevytýka, že vyberá poplatky za autorskú hudbu, teda hudbu, ktorú naozaj niekto „zložil“, napísal text ku piesni, ale dlhodobý problém je s hudbou ľudovou. Už z jej názvu vyplýva autor. Teda ľud. A ľudové piesne sa dedia z generácie na generáciu od nepamäti.

SOZA je však v prípade posudzovania ľudovej hudby nekompetentná, preto robí také kroky, aby sa buď zbavila zodpovednosti  alebo práce navyše. Práce navyše sa zbavuje podľa mňa tak, že paušalizuje autorské úpravy pre všetky ľudové piesne. Ak má totiž nejakú databázu ľudových piesní, určite ju nemá rozdelenú podľa jednotlivých autorov – upravovateľov, ktorých zastupuje a ktorí si na svoje úpravy uzurpujú autorské právo. Inak by musela mať piesne a ich úpravy rozdelené aj podľa regiónov, či až dedín a mať ich presný notový zápis. Jedna pieseň totiž mnohokrát existuje vo viacerých regiónoch s tým istým názvom, ale podobnou, či dokonca úplne inou melódiou. Toto však SOZA nevie (alebo nechce) rozdeľovať, veď to prináša aj viac práce, preto paušalizuje a spoplatňuje všetko, aj keď to nie je autorsko-právne chránené.

Toto je problém, ktorý vytvorila SOZA a na čo sa hnevajú usporiadatelia mnohých folklórnych podujatí. Na jednej strane riaditeľ SOZA a jeho právnici tvrdia, že to čo je ľudové, nech sa neplatí, ale na druhej strane spoplatňujú aj toto. Je hneď niekoľko prípadov, kedy vlastne sami „nositelia tradícií“ si hrajú a spievajú na podujatí svoje piesne a SOZA tvrdí, že sú autorskoprávne chránené a pošle organizátorovi faktúru o vydanie bezdôvodného  obohatenia za neoprávnené použitie hudobných diel bez súhlasu SOZA. V druhom prípade známa ľudová hudba, ktorej predníkom je dlhoročný zberateľ podpolianskych ľudových piesní, ktoré s kapelou vyniesli na svetlo sveta (bez nároku na autorstvo), a ktoré dnes hrávajú mnohé muziky deklaruje, že na koncerte budú hrať len to, čo sa naučil zo svojich výskumov, SOZA mu vyčísli nehoráznu sumu a núti ho podpísať Hromadnú licenčnú zmluvu.

Sama SOZA si týmto protirečí a jej záujmom nie je pomôcť folklóru a jeho šíreniu, ako to navonok deklaruje, ale naopak. V rozhorčených slovách mnohých už odznelo, že za podujatia, ktoré organizujú za „Pán Boh zaplať“ majú byť kvôli „výpalnému“ od SOZA ešte v strate, tak radšej nič organizovať nebudú. Ako inak nazvať poplatok za tradičnú nespracovanú folklórnu hudbu? Ľudová kultúra nie je systémovo podporovaná ani zo strany štátu a cez grantové programy len obmedzene pre niektorých. Ľudia robia a prezentujú folklór „za svoje“, len aby sa mohli niečím pochváliť, čo sa im podarilo zachrániť, zachovať, obnoviť, naučiť, nacvičiť a prezentovať. A niekto ich chce za to ešte aj skasírovať!

Ako chceme potom dodržiavať medzinárodné dohovory aj naše vlastné strategické materiály, ako je napríklad Koncepcia starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru, kde sa hovorí o uchovaní a rozvíjaní pre ďalšie generácie? V prvom rade bude treba nehádzať polená pod nohy mnohým nadšencom, vďaka ktorým ešte folklór u nás nezanikol. A nehanebné poplatky týmito polenami sú!

SOZA bude musieť v prvom rade stransparentniť svoju činnosť a od týchto svojich nekalých praktík voči folkloristom upustiť, inak sa dostane do nemilosti nie len folkloristov a môže to spôsobiť akcie podobné tým po kauze Pohorelá z roku 2012!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?