ESO - (ne)efektívna verejná správa v praxi

Autor: Igor Hraško | 2.9.2015 o 13:23 | (upravené 2.9.2015 o 14:45) Karma článku: 13,98 | Prečítané:  8321x

Náhodný objav babráctva v réžii ministerstva vnútra SR, ktoré prezentuje ESO ako nástroj šetrenia verejných financií. Skutočnosť je však iná.

Minister Kaliňák má vo svojej gescii reformu ESO, ktorá je už v plnom prúde a niekde už aj v plnom nasadení. V spojení s elektronickými službami majú uľahčiť ľuďom život a zároveň aj kontrolu vynakladania financií. Niekedy mám však pocit, že si minister robí z ľudí bláznov.

Ak sa kliknete na stránku ministerstva vnútra tu: http://www.minv.sk/?faktury-29 a pozriete si dátumy dokladov ku faktúram ministerstva vnútra o obstarávaní rôznych vecí, zistíte, že niektoré doklady sú z pomerne ďalekej budúcnosti. Nie, že či tu budem ja a moje deti ale aj niekoľké generácie nášho potomstva. Veď sa pozrite sami.

Teraz neviem, či ten, čo je zodpovedný za zadávanie informácií do informačného systému ministerstva vnútra je dement, alebo to má priamo nariadené od niekoho kvôli ťažšej vystopovateľnosti tej-ktorej faktúry. A teraz sa pozrime na niektoré z nich, hneď na začiatku sú faktúry na dodávku sporákov pre horskú záchrannú službu. Jeden plynový sporák s elektrickou rúrou stojí podľa faktúry 1322.06€. Táto rúra bude určite veľkým pomocníkom HZS, lebo pravdepodobne za tú cenu pripravuje jedlo aj sama. Budem si ju chcieť pozrieť, lebo takýto zázrak techniky by som doprial aj iným inštitúciám. Na internete som našiel najdrahšiu za asi 1100,-€ ale zo sklokeramickou platňou a dvoma rúrami, z čoho jedna mala aj teplovzdušný ventilátor.

Taký istý sporák je aj na druhej faktúre, len s obmenou ďalších spotrebičov. Aj taký odsávač pár s komínom tu stojí 604.37€. Bežne takýto odsávač kúpite za 120,-€ a s prižmúrenými očami, ak by som im doprial kvalitu, tak za 250,-€. Zrejme ten komín bude nerezový a aspoň 7 metrový.

No a napokon si pozrime faktúru za softvér, len tak námatkovo. Po rozkliknutí faktúry sa dozvieme, že doklad je vystavený na dátum 23. 12. 2015 a sumu 131.471.58€. A čo v tom vlastne je? Analýza a zber požiadaviek za 11.471.88€ a Funkčný a technický návrh za 119.999.70€. A nikto vlastne nevie, čo to je za softvér a aká je jeho úžitková hodnota! Ktovie, koľko by zobrala ktorákoľvek univerzita za tú istú robotu. A o tom, že máme šikovných mladých ľudí, ktorí by to zvládli, niet pochýb.

Tak tomuto sa hovorí efektivita verejnej správy. Som zvedavý, kedy dôjde k oprave dátumov dokladov k faktúram zverejneným na stránke MV SR (rok 3013 je sakramentsky ďaleko).

Samozrejme, že to nie je všetko. Aj ďalšie služby „po novom“ sú vcelku zaujímavé. O tých nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?