Fico by rád opäť zadlžovať!

Autor: Igor Hraško | 14.2.2016 o 9:51 | Karma článku: 11,80 | Prečítané:  1009x

Fico mal v sobotu v Banskej Bystrici tlačovú besedu, kde hneď na úvod odznelo, že sa nám mimoriadne DARÍ pri výbere daní a v boji proti daňovým únikom. Definoval základný politický cieľ, pokiaľ SMER-SD bude vo vládnej koalícii.

Už tu si treba všimnúť, že vládna strana vie, že nebude, či nechce vládnuť sama. Ďalej hneď pokračoval, že sa „tešíme veľkému hospodárskemu rastu, že sa tešíme rastu zamestnanosti, rastu reálnych miezd, malej inflácii a ratingu na medzinárodnom poli“. Slovensko podľa Eurostatu rástlo najrýchlejšie z členských štátov EU. Tieto veci zopakoval hneď tri krát po sebe. Len jneviem, ako tieto slová lahodia bežným občanom, že či to cítia aj oni.

Aké sú teda ich politické ciele?

Citujem: „Je to ďalšie výrazné posilňovanie prvkov sociálneho štátu. Sociálny štát sme si nevymysleli, rešpektujeme ho, a považujeme ho za správny, ale je to jeden zo základných predpokladov, ako o ňom hovorí Ústava SR. Slovensko je trhové hospodárstvo, ale musí byť sociálne a ekologicky orientované, preto sociálny rozmer je pre nás dominantnou hodnotovou črtou a prehlbovanie prvkov sociálneho štátu zostáva pre nás absolútnou prioritou. Toto prehlbovanie prvkov sociálneho štátu chceme robiť tak, aby sme sa dynamicky približovali k priemeru životnej úrovne  Európskej únie“. Tým chcú dosiahnuť do roku 2020 85% priemeru životnej úrovne Európskej únie. Moja otázka znie: Čo robili doteraz??? No prihrávali svojim, dvíhali ich životnú úroveň. Na ostatných občanov sa zatiaľ nedostalo.

Fico sľúbil aj vyrovnaný rozpočet v roku 2018. Znížiť verejný dlh vraj vedia zagarantovať. Toto sa však trochu bije s ďalšími jeho výrokmi.

Fico hovoril o tom, že Slovensko má také kvalitné financie, že sa nám to vracia na finančných trhoch v podobe záporných úrokových sadzieb. Preto je vraj veľmi vhodná doma na masívne investovanie. Existujú však určité pravidlá v rámci EU. Ale, ak sa masívne investuje do diaľnic a do štrukturálnych projektov, že by to nemalo byť súčasťou Maastrichtských kritérií. A keďže nám vraj klesá verejný dlh, preto sa chcú opýtať aj zostávajúcej časti politického spektra, že ak je dnes prístup k lacným peniazom, a dajú sa získať za najvýhodnejších podmienok v celej histórii, či nie je doba ísť masívne do infraštrukturálnych projektov. Je to téma, kde vláda potrebuje ústavnú dohodu na schválenie – teda povolenie dlhovej brzdy.

Tu treba spozornieť! Viete čo by to znamenalo pre občanov Slovenska na nasledujúce roky? Vláda nás chce opäť zadlžiť. Akokoľvek výhodne si požičiate, niekto to bude musieť v budúcnosti splácať! Má to však riziká, o ktorých hovoríme takmer denne pri kauzách tejto vlády. Lacno si požičať znamená nečerpať eurofondy a zodpovedať sa kritériám kontroly financovania zo strany EU. Zo skúseností vieme, že sa potom môže rozkrádať ešte viac, ako doteraz. Toto riziko je teda ešte väčšie. Takže nová vláda by mohla opäť nakradnúť, lebo bude mať z čoho. Opäť pripravené na 4 roky. Len na 4! To im bude stačiť na zahojenie. A keď by to už malo prasknúť, už nebudú potrebovať byť vo vláde. Možno už budú niekde za kopčekami. Pre budúce generácie však nechajú dlh, ktorý budú musieť budúce vlády splácať. To budú tie zlé vlády, lebo budú nútené robiť opatrenia na radikálne šetrenie.

Ešte jedna zaujímavosť, aby ma niekto neobvinil, že na jednej strane hovorím tak a potom to prekrúcam. Pri kritike D4 a R7 som hovoril o takejto možnosti financovania, ale ani Fico ani Počiatek práve pri tomto projekte takúto možnosť nespomenul. Mal na mysli nejaké iné diaľnice? Ale tento kšeft už ostane!

Chceme takúto vládu, ktorá myslí len na zadlžovanie? Splní konečne nejaké sľuby, ktoré rozdávala už v minulosti a nesplnila? Verí tomu ešte niekto?

Šanca spočítať im to je 5. Marca 2016. Je nevyhnutné ísť voliť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?