Štátne lesy a ich necitlivý prístup k lesom

Autor: Igor Hraško | 28.2.2016 o 11:01 | (upravené 28.2.2016 o 17:53) Karma článku: 5,51 | Prečítané:  1026x

Až ma zamrazilo, keď som videl tú spúšť, ktorú po sebe nechal na Plešovici štátny podnik Lesy SR, š.p. po výrube dvoch pásov stromov. Volal mi aj kamarát, že čo to má znamenať!

Lesy SR, š.p. hospodária na cca 44,59% celkovej výmery 2.013.419 hektárov lesných pozemkov.

Plešovica je kopec nachádzajúci sa nad obcou Blatnica, vstupnou bránou do Národného parku Veľká Fatra. Pohľad na neporušenú prírodu sa naskytá všetkým, ktorí v rámci cestovného ruchu navštívia tento kúsok nádhernej slovenskej prírody. Teraz sa im však naskytá obrázok ako zo zlého filmu. Miesto som si nafotil a nafilmoval.

Potom som zatelefonoval na Okresný úrad, Pozemkový a lesný odbor a pýtal som sa na niekoho, kto o tejto činnosti niečo vie a prečo ku nej došlo takýmto necitlivým spôsobom.

Bolo mi oznámené, že Pozemkový a lesný odbor ide vykonať kontrolu zákonnosti postupu tohto výrubu priamo na mieste na základe podnetu od občana. Keďže odpoveď dostane len osoba, ktorá podnet poslala a mňa tá odpoveď zaujímala tiež, mailom som sa pripojil k podnetu a žiadal odpoveď.

Tu je odpoveď z okresného úradu.

Takže všetko je v poriadku, lebo sa postupovalo podľa zákona. Poviem to výrokom, ktorý sa používa v súčasnosti pri konaniach tejto smeráckej vlády a jej nominantov: "Všetko je v súlade so zákonom".

V tejto rovine by sa to dalo brať, že je to v poriadku, ale je tu vec, ktorá nie je v poriadku z hľadiska lesníckej etiky. Okresný úrad sa v stanovisku oháňa tým, že prírode blízke hospodárenie je dodržané, lebo urobili len dorub. Teda dorúbali les až po tom, keď bolo zabezpečené prirodzené zmladenie, čo by mohla byť pravda. Ale ak hovoríme o prírode blízkom hospodárení, tak takýto výrub vôbec nemá vzniknúť, lebo to nie je prírode blízke hospodárenie, keď ja dorúbem materský porast, aj keď už pod ním mám zabezpečený mladý porast. Takže je tu rozpor, keď autori textu si pletú prírode blízke hospodárenie s podrastovým. Podrastové hospodárenie, kde sa vyrúbe komplet celý les a následne vznikne mladý porast nie je prírode blízke hospodárenie.

Zákon teda neporušili, ale nehospodária prírode blízkym spôsobom! Tu sa musí zásadným spôsobom zmeniť hospodárenie v lesoch takzvaným "výberkovým" spôsobom, kde už nebudeme vidieť takéto brutálne zásahy do lesných spoločenstiev. Samozrejme, že takto to nebude vyhovovať tým, ktorí si robia z lesného hospodárenia bohapustý biznis. Tí sú prepojený zo súčasnou vládnou mocou.

Ak ju nevymeníme v marcových voľbách, obávam sa, že takéto obrázky sa budú vyskytovať čoraz častejšie po celom našom krásnom Slovensku.

Aj pre toto je potrebné ísť 5. marca voliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?