Bežíme 27 rokov v ústrety modrej budúcnosti po červenom socialistickom koberci ČASŤ 1.

Autor: Igor Hraško | 2.3.2016 o 8:40 | (upravené 12.3.2016 o 21:32) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  502x

Slovensko je v Ústave SR definované ako demokratický právny štát. Vývoj demokracie ako právneho štátu prebieha už 27 rokov, viac ako štvrťstoročie a to je obdobie, kedy je na mieste pozrieť sa, čo sa tu zmenilo v justičnom systéme

Za komunistickej totality sme tu mali ZNB - Zbor národnej bezpečnosti, ktorý mal dve zložky: VB a ŠtB. VB bola budovaná a organizovaná ako paramilitárna zložka štátu - vnútorná armáda, pričom len kriminálna polícia s ohľadom na okolnosti plnila úlohu polície. VB vykonávala represívny výkon služby  známy ako koncepcie Džeržinského. Represívny výkon služby je nazývaný aj ako činnosť polície reagujúcej na podnety. Účinnosť tejto koncepcie je na max. 20% riešenie kriminality.  Dnes PZ vykonáva naďalej represívny výkon policajnej služby.

Komunisti,  aby štatisticky vykázali , že vychovali lepšiu spoločnosť, rozdelili prípady porušenia zákonov na trestné činy, prečiny a priestupky, pričom za kriminalitu boli vyhlásené len trestné činy, teda len ťažká kriminalita a tieto štatistiky boli porovnávané so štatistikami napr. v USA, kde za kriminálny čin je považované aj prekročenie rýchlosti, čo je u nás len priestupok. Takto boli "porovnávané" neporovnateľné údaje. Dnes, po 26. rokoch vývoja demokracie máme trestné činy, zločiny a priestupky a stále za kriminalitu je považovaná len ťažká kriminalita. 

Za vlády komunistov priestupky boli prejednávané úradníkmi štátneho orgánu, dnes po 26 rokoch vývoja demokracie sú priestupky stále prejednávané štátnym orgánom. Vo fungujúcich demokraciách - v právnych štátoch, o každom porušení zákona rozhoduje súd.

Do ovládnutia spoločnosti komunistami bolo možné podať občiansku trestnú žalobu, od zmien v zákonoch v roku 1950 bola táto možnosť občanom zobratá a monopol na podanie trestnej žaloby dostala prokuratúra . Do dnešného dňa tento stav trvá. Prokuratúra fungovala ako monokratický orgán a teda moc sa zbieha v rukách generálneho prokurátora a v tejto veľkej moci je odpoveď, prečo politické strany bojujú o možnosť obsadenia postu generálneho prokurátora.

Súdnictvo fungovalo za vlády komunistov  podľa francúzskeho modelu súdnictva a dodnes funguje podľa francúzskeho modelu súdnictva. Takže je na mieste otázka či politické strany považovali socializmus za právny štát s vysokou úrovňou dovolateľnosti práva , alebo či sa niečo vôbec zmenilo.

Jedna zmena  v spoločnosti nastala a to v roku 1990, kedy SR prijala zákon o obecnom zriadení č.369/90 a vznikla jediná zmena v justičnom systéme komunistickej spoločnosti a vznikli mestské a obecné polície. Tento vývoj bol potvrdený v roku 1991 zákonom o obecnej polícii a v roku 1993 Ústavou SR v hl. IV (Územná samospráva) je zakotvený duálny model verejnej správy, systém samospráv nezávislých od štátu. Týmto Slovensko adoptovalo tzv. severoamerický model spoločnosti, ako jediná krajina v Európe , alebo inak Slovensko sa vrátilo k modelu spoločnosti ,ktorý sme tu úspešne mali stáročia za doby Uhorska a aj dávno predtým.

 

...bude pokračovanie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?