Bežíme 27 rokov v ústrety modrej budúcnosti po červenom socialistickom koberci ČASŤ 2.

Autor: Igor Hraško | 2.3.2016 o 17:31 | (upravené 4.3.2016 o 9:36) Karma článku: 5,55 | Prečítané:  334x

Mnohé politické strany bojujú proti korupcii, niektoré už 26 rokov bez uspokojivých výsledkov.  V ďalšom si ukážeme návod, ako  je možné korupciu poraziť.

Samosprávy

V zákone o obecnej polícii je obecným políciám uložená povinnosť chrániť majetok obce pred poškodením, stratou alebo zneužitím. Podľa platného zákona, náčelníka obecnej polície môže na návrh starostu obce odvolať obecné zastupiteľstvo a obecní policajti sú zamestnancami obce, teda pracovné zmluvy s nimi uzatvára a rozväzuje primátor mesta, a vypláca im odmeny. Na Slovensku kde je vysoká miera nezamestnanosti, si ľudia kupujú domy a byty na hypotéky s dobou splácania 20-30 rokov, kde nie zvláštnosťou, keď pracuje len jeden z manželov. Významnú kompetenciu nakladať s majetkom  obce má práve starosta, ktorý má vplyv aj v obecnom zastupiteľstve, kde sú poslanci, ktorí zväčša kandidovali za politické strany.

Ako by to mohlo byť inak? Poslanci aj starosta by mohli a aj mali kandidovať výlučne na občianskom princípe. Teda nie ako kandidáti politických strán! Jednak by sa neprenášali politické spory z tzv. veľkej politiky do samospráv, a jednak by sa zmiernil vplyv politických strán na prerozdeľovanie peňazí. Náčelník polície by mal byť tiež volený priamo občanmi, aby nemohol byť tak jednoducho odvolaný starostom, napr. ak šetrí nakladanie s mestským majetkom. Obecná polícia má mať právnu subjektivitu , teda policajti aj náčelník majú byť zamestnancami obecnej polície a pracovný pomer má s nimi uzatvárať a rozväzovať  náčelník obecnej polície, nie starosta. Obecné polície majú mať štatúty, v ktorých sú zakotvené komisie z občanov, ktoré šetria sťažnosti na policajtov, na náčelníka a aj na políciu ako celok. Samosprávy pokrývajú plochu celého Slovenska a disponujú miliardami eur. Vznikom mestských a obecných polícií sa stalo to, o čom spievala Marta Kubišová "Moc se k tobě lide navrátí". POLITICKÉ STRANY DOTERAZ HĽADAJÚ MODEL, AKO ZAVIESŤ POLÍCIU POD KONTROLU VEREJNOSTI, ALE TENTO MODEL UŽ NA SLOVENSKU MÁME 27 ROKOV. Ľud cez svojich zástupcov môže kontrolovať políciu, môže sa podieľať na riešení kriminality, môže prepustiť policajta alebo aj zrušiť celú políciu, ak nevykonáva činnosť v súlade s očakávaním verejnosti. Takúto moc nemá ľud v žiadnom z európskych štátov. Máme severoamerický model spoločnosti a preto jediné, čo má zmysel je prestať objavovať koleso a teplú vodu, a prevziať skúsenosť najmä z Kanady , ktorá je Európe bližšia než USA, ktorá je dlhodobo podľa kritérií OSN hodnotená ako jedna z najvyspelejších krajín sveta. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?