Máme po migrantskej kríze?

Autor: Igor Hraško | 17.3.2016 o 10:36 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  954x

Médiá sú plné správ o tom, že ruské vojská opúšťajú Sýriu. Najskôr som myslel, že je to len nejaká kačica a že si v zálohe niečo nechávajú. A aj nechávajú na dvoch strategických miestach.

Ale aj tak mi nešlo do hlavy, prečo práve teraz a tak rázne. Keď sa potom človek zamyslí, tak mu začnú dochádzať súvislosti. Rusko poriadne prečistilo postavenia Islamského štátu a ďalšie odnože teroristov. Podľa dostupných agentúrnych informácií už zostáva len malá časť územia, kde sa zdržiavajú sily DAESH. A vieme všetci, že je vyrokované prímerie a teda situácia po rokoch tvrdých bojov je stabilizovaná a má viesť ku celkovému mieru v krajine. Aj preto Rusi odchádzajú v čase tohto prímeria.

Čo z toho vyplýva pre nás a pre Európu? No 3 milióny Sýrskych imigrantov, ktorí čakajú v Turecku sa môže vrátiť domov a začať budovať svoj domovský štát a obnovovať celú infraštruktúru krajiny svojej bohatej krajiny a bohatej najmä na ropu. A to isté platí aj pre migrantov, ktorí sa už v EU nachádzajú.

Vnútorné pomery krajiny sa dajú riešiť normálnym demokratickým procesom v mierových podmienkach a regulárnymi demokratickými voľbami. Preto je teraz dôležité, aby sa všetci utečenci zo Sýrie vrátili domov. Úplne sa totiž spoliehame na to, že tie zostatky teroristických síl, ktoré tam zostali a sú na ústupe, zlikvidujú vojaci Severoatlantickej aliancie zo Spojených štátov spoločne s Európskymi.

Zhodou okolností práve dnes sa začína ďalší SUMMIT v rámci EU ku migrantskej kríze. Myslím, že by sa mohli všetci zhodnúť na tom, že situácia je natoľko stabilizovaná, že nemusíme prijímať ďalších migrantov a riešiť tu nejaké kvóty. Samozrejme, že ma bude zaujímať, čo zase vymyslia patróni európskych občanov a aké najnovšie riešenia navrhnú.

A keď hovoríme o návrate migrnatov z Turecka a z EÚ, tak určite treba vyzdvihnúť fakt, že oni sa nebudú vracať do chudoby, nakoľko Sýria je rádovo bohatšia ako naše malé Slovensko. Podľa dostupných informácií DAESH predával Sýrsku ropu za cca 20 dolárov za barel, čo je hlboko pod cenu, nakoľko sa cena ropy pohybuje pri terajších nízkych cenách okolo 40-45 Dolárov za barel a nedávno sa dokonca predávala za 80-100 Dolárov za barel. Takže ropný potenciál Sýrie je nepredstaviteľne veľký aj v porovnaní napríklad s malým Slovenskom. Aby sme mali predstavu o Sýrii ešte spred vojny, tak podľa Wikipédie sa Sýria v roku 2008 v celkovom HDP nachádzala na 64. mieste a Slovensko na 58. Sýria je teda bohatá krajina, najmä na suroviny a bude ju treba postaviť znovu na nohy, ale ku tomu bude treba občanov Sýrie, ktorí sa tam vrátia. Už nie je dôvod držať ich v Európe a udeľovať im tu azyl.

A aby sme nehovorili, že im nechcem pomôcť, tak práve naopak. My im chceme pomôcť a dokonca aj niekoľkonásobne viac. Ekonómovia totiž vypočítali, že tou istou sumou, ktorou dnes podporujeme jedného migranta v Európskej únii, vieme pomôcť siedmym ľuďom v Sýrii. Takže svoju pomoc vieme z pohľadu Európskej únie využiť až sedemnásobne, teda za tie isté peniaze pomôcť sedemnásobnému počtu ľudí v ich vlasti. Čo je teda efektívnejšie? Držať ich ďaleko od vlasti, kde im nevieme vytvoriť adekvátne podmienky, ako mali doma, alebo ich poslať domov a pomáhať  im tam?

Na záver už len malé zamyslenie. Rusi zo Sýrie odišli, takže už nik nebude môcť na nich poukazovať, že oni sú pôvodcami ďalšieho prílevu utečencov do Európy. A určite budeme veriť, že sily NATO a ich spojencov pomôžu udržať mierový stav s Sýrii tak, aby sa Sýria mohla opäť rozvíjať bez terorizmu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?