Pán generálny prokurátor, už nie je 1. Apríl!

Autor: Igor Hraško | 22.4.2016 o 9:16 | Karma článku: 9,58 | Prečítané:  2186x

Opäť sa vraciame ku kauze predraženého nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Generálny prokurátor totiž spochybnil súdnoznalecký posudok, ktorý ukazoval predraženosť nákupu tohto CT-čka porovnaním cien v okolitých štátoch.

To si z nás generálny prokurátor strieľa? Zrušil nejakého súdneho znalca, lebo sa mu zdal posudok porovnania cien neadekvátny?

1. Nechápem prečo sa ku takémuto hodnoteniu vôbec má vyjadrovať súdny znalec? Nepredávala sa predsa budova či pozemok, ktoré menia v priebehu času svoju hodnotu na základe potrieb trhu. Tu sa predsa jedná o cenu prístroja, ktorý predáva výrobca, a ten má stanovené svoje ceny, za ktoré tieto prístroje predáva do celého sveta. Nehovoríme totiž o nejakých strojčekoch na holenie či kávovaroch.

2. Nechápem, prečo si ceny nezistil priamo vyšetrovateľ, nakoľko sme členom EU a aj ich vyšetrovacích zložiek a pokiaľ si pamätám, tak sa prijímali zákony na výmenu informácií aj v prípadoch cezhraničných vyšetrovaní.

3. Nechápem, ako sa môže vyjadrovať minister zdravotníctva ku zdravotníckej kauze ako občan. Minister zdravotníctva sa totiž v stredu 22.4.2016 pre médiá vyjadril v nasledovnom duchu: Ku kauze CT sa ako minister vyjadrovať nebude, ale ako občan vníma, že to nie je celkom ideálny stav. Nie je náhodou ministrom súčasnej vlády? On je predsa ten, ktorý má momentálne zodpovednosť za stav tejto spoločnosti v oblasti zdravotníctva a on sa vyjadruje ako občan?

Poďme ku ďalším vyjadreniam ministra, z ktorých pochopíme, že tu prokuratúra aj celé ministerstvo hrá s občanmi len divadlo. Vie minister zistiť predajné ceny výrobcu? Zrejme áno, nakoľko pre média priznal, že cena bola vysoká, to znamená, že vie, aké boli predajné ceny takýchto prístrojov v čase nákupu CT prístroja do piešťanskej nemocnice. Ale načo potom prokuratúra robí divadlo so zisťovaním cien cez súdneho znalca? Kto určuje ceny takýchto prístrojov? Súdny znalec, alebo výrobca?

Myslím, že väčšine je jasné, kam generálny prokurátor smeruje tým, že chce vyjadrenie súdneho znalca, za aké ceny sa v danom období nakupovalo na Slovensku – aby to boli relevantné údaje. Ale zrejme si neuvedomuje, že tým odhalí ďalšie predražené nákupy takýchto prístrojov, na ktoré sa ešte neprišlo. Žeby chcel predsa len potopiť vládu, ktorá si ho tam dosadila? Veď si zoberme, že súdny znalec príde na to, že cena kupovaného CT do Piešťan nebola až tak premrštená, nakoľko sa CT prístroje cez Medical Group predávali len o niečo nižšie pre ďalších X nemocníc. To znamená, že cena prístroja do Piešťan bola vlastne v poriadku. Ale to usvedčí predstaviteľov SMER-u SD, že všetky nemocnice nakupovali predražené prístroje! A teraz otázka, prečo treba nemocnice oddlžiť? No aj preto, lebo sú zadlžené práve kvôli tunelovaniu ich dosadenými pajácmi v dozorných radách a na miestach riaditeľov, kde sa kupovalo predražene!

Divadielko tu zrejme hrá aj minister vnútra. Minister vnútra sa myslím bez problémov môže v rámci vyšetrovania obrátiť na polície členských štátov EU a na Europol a Interpol, keďže tieto zložky šetria podobné prípady, teda zbierajú informácie o korupčných kauzách na medzinárodnej úrovni. Otázkou je, či minister vnútra už využil možnosti a obrátil na tieto orgány a či cez niektorú z týchto zložiek bolo preverené, za aké ceny predáva CT prístroje priamo výrobca, a či spoločnosť predáva na priamo, alebo výlučne cez autorizovaných predajcov a keď, tak za aké ceny.

Táto kauza sa ťahá už rok a nik sa zatiaľ nepýtal ministra vnútra na možnosti využitia toho, že sme súčasťou EU a teda aj medzinárodných vyšetrovacích zložiek, ktoré nám vedia dodať potrebné informácie. Akosi ostal bokom ku celej kauze. Ani mňa to nenapadlo v čase, keď som ešte sedel v Parlamente. To až teraz vychádzajú na povrch súvislosti, prípadne prichádzajú informácie od ľudí, ktorí si vedia dať informácie do širších súvislostí.

Takže ako bude ďalej pokračovať vyšetrovanie, či nevyšetrovanie kauzy piešťanského CT pán generálny prokurátor, pán minister vnútra  a pán minister zdravotníctva?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?