Totalitná minulosť a súčasná demokracia

Autor: Igor Hraško | 8.2.2017 o 19:32 | Karma článku: 7,24 | Prečítané:  181x

Dnes hovoríme, že máme demokraciu a zabezpečenú vysokú ochranu ľudských práv – teda PRÁVNY ŠTÁT. Ale čo by to malo znamenať, a čo to znamená?

Nikto dnes nepovie, že Slovensko nebolo do roku 1989 v totalitnom režime. Bol to totalitný režim, ktorého sme sa domnele zbavili. Totalitný režim, ktorého praktiky si zažili mnohí občania bývalého Československa v uránových baniach. Teraz je na mieste otázka: Kam sme sa posunuli, ak zákon o prokuratúre, ktorý platil v čase totality platí dodnes? Prečo doteraz žiadna vláda od roku 1989 nedokázala zmeniť zákon o prokuratúre, ktorý vznikol v roku 1950, teda v čase hlbokej totality?

Keď sme mali privatizáciu, tak sa hovorilo, že treba popredať štátne podniky, lebo ŠTÁT JE ZLÝ HOSPODÁR! Preto treba dať všetko súkromným firmám. Ale keď ide o ochranu základných ľudských práv, tak je štát ten najlepší a využíva k tomu starý totalitný zákon o prokuratúre! Ako keby mal štát väčší záujem na ochrane základných ľudských práv jednotlivca, ako sám jednotlivý občan. Prečo nie je možné podať občiansku trestnú žalobu, ako to bolo možné pred rokom 1950?

Vidíte tú paralelu? V totalite naháňali ľudí s iným názorom na totalitnú vládu a dnes sa robí to isté, ale pod rúškom demokracie a pritom je využívaný nezmenený justičný systém! Ešte stále sa vám zdá, že sme v skutočnej demokracii? Je táto vláda, ktorá priniesla zákony na naháňanie politických odporcov demokratická? Dokedy si budeme spievať pieseň z roku 1986 Marty Kubišovej – „Moc se k tobě lide navrátí“? Kedy bude na Slovensku konečne vrátená moc samotnému ľudu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Turci v Sýrii, Gorbi v Košiciach a Chmelár, ktorý sa hlási o slovo v paláci

Zatiaľ čo Andrej Kiska, naprotiveň najmä opozícii, zadržiava svoje áno/nie, o slovo sa hlásia iní nápadníci paláca.

KOMENTÁRE

Nebuď buzerant, zmláť manželku (píše Michal Havran)

Vy to viete, vy muži z Tvrdošína, čo zneužívate vieru, aby ste ľudí vydesili.


Už ste čítali?