reklama

Reformy justičného systému, alebo švindeľ na občanoch?

Slovensko po novembri 1989 zdedilo komunistický justičný systém bezo zmien. O nízkej vymožiteľnosti práva a nízkej dôveryhodnosti polície, prokuratúry a súdov sa informácie mediálne prezentujú už 27 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Potenciálni investori sa mnohokrát vyjadrili, že nízka úroveň vymožiteľnosti práva odrádza od investícií a vytvárania nových pracovných miest. Opakovane sa objavujú správy o neskutočne dlho vedených súdnych sporoch a spravodlivosť, ktorá prichádza neskoro, už nie je spravodlivosťou!

V tejto atmosfére boli predložené návrhy na zriadenie špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry. So špeciálnymi ľuďmi, špecializovanými odborníkmi v špeciálnom postavení a so špeciálnymi platmi.

Ak systém prokuratúry a súdov porovnáme zo systémom nemocníc (systémy prokuratúry, súdu aj nemocníc pokrývajú celú plochu Slovenska), a niekto príde s návrhom zriadiť špeciálnu nemocnicu z vysokokvalifikovanými lekármi a vysokokvalitným vybavením, tak nik nebude namietať, pretože aspoň jedna kvalitná nemocnica je lepšia, ako žiadna. Problém začína vtedy, ak ste obyčajný človek, ste vážne chorý, tak je prirodzené, že chcete, aby Vás liečili najlepší lekári v tej najlepšej nemocnici. Takmer všetci predsa platia zdravotné poistenie. A tu je ten problém, keď v špeciálnej nemocnici odmietnu riešiť Váš zdravotný problém a pošlú Vás do Vašej menej kvalitnej okresnej nemocnice. Prídete na to, že vysokokvalitná nemocnica nie je pre Vás, ako bežného občana.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno bola medializovaná tabuľka, kde boli zverejnené súdne spory trvajúce viac ako 20 rokov (https://www.aktuality.sk/clanok/420304/realita-slovenskej-justicie-sud-rozhodol-po-28-rokoch/ ). Je nepochybné, že aj ľudia, ktorí sa dovolávajú svojich práv a spravodlivosti v takýchto prípadoch by chceli, aby ich problémy boli riešené rýchlo, vysokokvalifikovane a vysokoodborne, ibaže nie je možné, aby svoj prípad preniesli na prejednanie a rozhodovanie špeciálnemu súdu. Ústava Slovenskej republiky nám zaručuje právo na spravodlivý súdny proces a rovnosť pred zákonom. V tejto rovine sa súčasný justičný systém javí ako podstatný problém a z tohto pohľadu je omnoho zreteľnejší. Systém súdnictva, ktorý nám zostal po komunistoch je nazývaný ako francúzsky model súdnictva. Vo veľkej časti demokratického sveta s niekoľko násobne vyššou výkonnosťou ekonomiky a životnou úrovňou ako má Slovensko, tam investori nemajú obavy priniesť svoje peniaze, lebo tam majú anglosaský model súdnictva. Napríklad Veľká Británia, Kanada, USA, Austrália, či Nový Zéland. Skúsme sa zamyslieť nad tým, koľko ľudí zo Slovenska odišlo práve do týchto krajín a koľko ľudí z týchto krajín prišlo na Slovensko a aký podiel má na tomto práve slovenské súdnictvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do dnešného dňa sa na slovenských školách sa o anglosaskom súdnictve vôbec nevyučuje, ako keby pre nás neexistovala iná možnosť na dovolávanie sa spravodlivosti - v kresťanskej krajine, kde jedným so základných princípov je spravodlivosť.

Bez toho, aby si to politici zjavne všimli, prešiel do roku 2017 systém prokuratúry, založený na zákone, ktorý v roku 1950, v období najhlbšej totality vytvorili komunisti! Pozoruhodné je, že politici, ktorí odôvodňovali privatizáciu tým, že štát je zlý hospodár, v otázke základných ľudských práv zachovali myšlienku z roku 1950, že štát má väčší záujem na ochrane základných ľudských práv jednotlivca, ako občan sám. Pred rokom 1950 poškodený mohol podať priamo na súd občiansku trestnú žalobu. Ak by zákon o prokuratúre bol vrátený pred rok 1950, stratili by na význame politické zápasy o to, kto vymenuje generálneho prokurátora na čelo monokratickej prokuratúry a nevznikla by ani kauza okolo špeciálnej prokuratúry a špeciálneho prokurátora Kováčika, pretože občan by sa obrátil priamo na súd a podaním trestnej žaloby by si vynútil dôkazné konanie. Zaujímavé je, že ani táto vedomosť sa na slovenských školách doteraz nevyučuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz sa nám len stačí obzrieť do politickej minulosti Slovenska a posvietiť si na odbornosť tých, ktorí riadili, či riadia našu krajinu. Z najväčšej časti to boli a sú právnici! Ako títo môžu vedieť niečo o živote bežného človeka? Ako tí chcú chrániť práva týchto občanov? Jedno príslovie to vystihuje úplne krásne: „Sýty hladnému neverí“, takže ak aj počúvajú o problémoch bežných ľudí, tak je to pre nich „španielska dedina“! A ako vidíme v kauzách posledných rokov, v prvom rade politici – právnici chránia záujmy svoje a „svojich“ ľudí. Občan ostáva na chvoste. Naša krajina nevyhnutne potrebuje zmeniť súčasný, pre občana zle fungujúci justičný systém! Stačí prizvať odborníkov z fungujúcich a vyspelých demokratických krajín, nechať urobiť audit a realizovať odporúčania. Opäť netreba vymýšľať koleso, keď už dávno funguje. Odborníkov zo zahraničia treba preto, lebo slovenská odbornosť a politický záujem za posledných 27 rokov zlyháva.

Igor Hraško

Igor Hraško

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Folklorista, učiteľ a bývalý poslanec NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu