Opäť nekompetentná Žitňanská, alebo jej ministerstvo? - Pátranie po odsúdených 1. časť

Autor: Igor Hraško | 10.12.2017 o 9:41 | (upravené 13.1.2018 o 17:15) Karma článku: 2,15 | Prečítané:  402x

Na základe infozákona som na ministerstvo spravodlivosti poslal žiadosť o sprístupnenie informácie. Keďže som kedysi dávno brigádoval na skládke pri Luníku IX, videl som, čo a ako sa tam deje.

Dnes, keď sa viac ako inokedy hovorí o extrémizme, spôsobeného xenofóbiou, či rasizmom, nikto nechce dať relevantnú odpoveď na príčinu vzniku týchto javov.

Na Slovensku, momentálne neberúc do úvahy narastajúcu nekontrolovanú migráciu do Európy, máme problém s jednou skupinou obyvateľstva, ktorá je na základe etnicity zaradená medzi jednu z menšín. Menšinám sú však postupne viac priznávané nadpráva, ako väčšinovému obyvateľstvu. A potom sa niekto čuduje, že proti týmto trendom narastá odpor. Hasia sa dôsledky, ale neriešia príčiny, ako to už dookola opakujem niekoľko rokov.

Poďme však k podstate tohto blogu. Keď sa povie LUNÍK IX, takmer každý si ihneď vybaví košické sídlisko s rómskym obyvateľstvom. Kedysi to bolo normálne sídlisko s pestrým zastúpením, ale postupne sa začalo s presídľovaním väčšinového obyvateľstva a na Luníku IX ostalo rómske etnikum. Následne sme počúvali v správach, ako sa sypú smeti z okien, znečisťuje prostredie, ako sa ničia pridelené byty, predáva zariadenie a dokonca spaľujú drevené súčasti. Došlo to až do štádia, že muselo byť niekoľko celých bytoviek úplne zbúraných a búrať sa zrejme budú ďalšie. Medzi obyvateľmi boli platiči, ale aj čiastoční platiči ale vo veľkej miere neplatiči. Teraz nebudem polemizovať o tom, kto dostal náhradné bývanie, ale vrátim sa ku podstate problému. U nás platia zákony (niektorí to pociťujú viac, niektorí vôbec) a poškodzovanie cudzej veci je tiež zahrnuté ako protiprávna činnosť.

Aby som sa vyhol nepodloženým tvrdeniam, zaujímalo ma, koľko z obyvateľov Luníka IX bolo právoplatne odsúdených za páchanie protiprávnej činnosti. Tu je moja žiadosť s otázkou aj vysvetlením:

Človek očakáva relevantnú odpoveď, aj keď sa dalo očakávať niečo v zmysle vyhýbania sa odpovede. To čo ma čakalo v maili predčilo všetky moje negatívne očakávania.

Z ministerstva mi odpísali v kópii, že predmetnú žiadosť posielajú na priame vybavenie ďalej a mailová adresa príjemcu je adresa starostu Luníka IX. Z toho mi vyplýva, že starosta mestskej časti, kde sa páchala kriminalita má presnejšie informácie ako ministerstvo spravodlivosti. Keby postúpili žiadosť na krajský súd v Košiciach, ešte to pochopím, ale takto teraz neviem. A pritom starosta ani nie je podriadený ministerstvu a zrejme nedostáva ani rozsudky, a pritom jedno je štátna správa a druhé samospráva.

Tu je predmetný mail:

Z toho mi vyplýva nasledovné: buď ministerka Žitňanská zamestnáva na ministerstve blbcov, ktorí nevedia ani o kompetenciách ministerstva, alebo je nekompetenentná ona, keď zamestnáva takýchto darebákov, ktorí prepošlú žiadosť o informácie, ktoré môže mať jedine ministerstvo spravodlivosti a nik iný, na samosprávu. Zatiaľ neviem o tom, že by starostovia vynášali rozsudky, alebo im súdy rozsudky za ich obce či mestské časti posielali.

Nemá snáď rezort ministerstva spravodlivosti archivovať rozsudky??? Kto iný má mať najpresnejšie informácie o počtoch odsúdených? Áno, ešte je tu jedna inštitúcia a som zvedavý, ako sa tá postaví k problému. Taká istá žiadosť bola totiž z mojej strany poslaná aj na Generálnu prokuratúru.

A takto to potom s našou, na rovnoprávnosti založenou spravodlivosťou funguje a myslím, že toto je príčina nárastu negatívnych nálad v spoločnosti. Opäť to zdôrazním na záver: Treba konečne začať riešiť príčiny negatívnych javov v spoločnosti, nie pseudoriešenia ich dôsledkov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?